Страстта да колекционираш – как една скъсана банкнота може да ни научи на много

Какво всъщност е да си колекционер ?

Колекционерството включва търсене, локализиране, придобиване, организиране, каталогизиране, показване, съхраняване и поддържане на предмети, представляващи интерес за отделния колекционер. 

В днешно време с навлизането на интернет и социалните мрежи, в нашето ежедневие колекционирането достига нови измерения. Става все по лесно да намериш нещо или да намериш съмишленици, които споделят твоята страст да колекционираш неща от дадена област. Така и с монетите и банкнотите, които са и нашата страст от Нумизмати БГ.

Въпреки няколкото плюса, които изброихме по-горе и много други за които можем да говорим има и някои минуси с навлизането на интернет и социалните мрежи в колекционирането.

Последните няколко години се наблюдава изместване от страстта на колекционира към “грейдове”, “оценки” и яростно надпреварване на “колекционери” кой има повече от другият. Една показност, която малко по малко убива страстта от колекциониране и малко по малко отказва новите по млади колекционери. Естествено това са наши наблюдения и бихме се радвали да ги опровергаете в коментарите или да ни пишете за да можем да видим и друга гледна точка.

В тази връзка днес сме решили да ви покажем нещо уникално спрямо нашите виждания за колекциониране и да ви покажем какво всъщност е важно според нас в една колекция.

Искаме да покажем една уникална банкнота и историята, която ние си представяме около нея и защо беше важно тя да бъде част от нашата колекция.

500 лева 1940 година

Както може да видите от снимката на пръв поглед това е една банкнота, която е в доста лошо състояние и никой колекционер най-вероятно няма да й обърне внимание. Поради една или друга причина все пак всеки се страни да има най-добрият екземпляр, който може да си позволи в собствената си колекция.

След като обаче я обърнем нещата се променят и виждаме нещо, което е уникално и може би единствено, което прави тази банкнота ценна и за нас.

Както се вижда от снимката на гърба на банкнотата тя е лепена, но с какво и как ?

Това с което е залепена банкнотата всъщност е бандерол от 3то качество цигари “Картелъ” от 1944 година по осем броя в кутия.

Колко са стрували тези цигари ? Според нашите проучвания тези цигари са стрували около 2 лева, а човек който работи в тютюневата промишленост е взимал средно на час надник от 6.85 лева на час. По това време от Българската история средната работна заплата е била около 1500 лева а средната пенсия около 1300 лева.

Ето и малко данни за други продукти.

1. Хляб бял и среден за 1кг. от 5 до 6 лева.
2. Брашно средно, бяло и фино за 1кг. от 3 до 5 лева.
3. Месо – агнешко, овнешко, свинско, телешко, говеждо за 1кг. от 12 до 18 лева.
4. Сирене за 1 кг. от 14 до 16 лева.
5. Масло прясно – овче, краве, биволско за 1 кг. от 25 до 35 лева.
6. Мляко прясно – краве, козе, овче, биволско за 1 л. от 3 до 5 лева.
7. Шарлан и олио за 1 литър от 12 до 18 лева.
8. Вино – за 1 литър от 6 до 10 лева.
9. Ракия – гроздова, сливова, мастика за 1 литър от 20 до 30 лева.
10. Цигари – кутия от I, II, и III качество, съответно 8, 6 и 5 лева за 20 броя цигари.

Всички тези данни ни говорят, че ако погледнем цифрите хората не са живеели много леко и тогава и си представете колко са били 500 лева за човек, който е пушел 3то качество цигари и защо с бандерола им е залепил тази банкнота.

Представете си само колко опции имаме в днешно време да залепим една банкнота или на колко места можем да я върнем и да вземем друга нова, но си и представете в далечната 44 година, един обикновен човек пушещ 3то качество цигари с какви материали е разполагал да залепи една банкнота. Къде около него е имало банка за да я замени ? А си представете че е от някое село далеч от голям град и как той може да стигне до там ?

И така това е само едно предположение за историята на тази банкнота, може да има още поне 100 обяснения как и защо е била залепена с този бандерол, но това я прави още по уникална и с още по интересна история. И а и друг въпрос как тази банкнота в това състояние е оцеляла 83 години за да попадне днес в нас? Ясно е че има много запазени банкноти в много добро качество, но как тази скъсана на цяло банкнота залепена с евтин бандерол е оцеляла? Можем само да гадаем.

Напишете в коментарите ако вие имате някаква информация за онова време и каква е историята на тази банкнота според вас.

Надяваме се статията ни да ви е била интересна и да сме успели да запазим страстта ви към колекционирането.

Сподели в социалните мрежи

Leave a Reply

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Избери колекция