История на банкнотите от 1943 година – част 1

ЕМИСИЯ 1943 г.

Последната емисия на монархо-фашистката власт. Войната бушува. Съветската армия си възвръща по-голяма част от родната земя, у нас е създадена Народноосвободителна армия (НОВА).

Българското стопанство все повече слабее, окупаторът изсмуква плодородието… Банкнотното обращение вече е зашеметяващо, има ли БНБ парични средства банкноти и монети?

Монети няма, ето и обясненията:

,,Поради зловредата агитация между населението за задържане на разните видове монети и поради обстоятелството, че насичането на нови такива засега поради липса на материали е невъзможно…”

През юни 1943 г. УС на БНБ постановява:

“На основание чл. 31 от Закона за гражданската мобилизация изказва мнение държавата да отпечати банкноти от по 5, 10 и 20 лева на обща сума 1 000 000 000.” Точно така провилно прочетохте “изказва мнение” тъкмо такива банкноти са нужни на БНБ вместо монети.

Това означава, че не БНБ, а държавата ще ги отпечата, защитена от закон, защото по това време е забранено на БНБ да издава банкноти под 200 лева. После се намесва и Министерският съвет на заседанието си от 20 юли 1943 г. разрешава напечатването само за банкноти от 20 лева на обща сума за 550 милиона и с тях да се заеме Държавната печатница в София.

Печатницата за няколко седмици приготвя част от поръчката.

БНБ ги пуска в обръщение да служат като дребни монети, но има нещо непредвидено до края на годината малките 20то левки ще се разграбят, а поръчката ще се уголемява.

Банкнотите са мънички, 6/10 см. С розовочервеникав фон, с черни печатни изображения на лицевата страна и кафяви на гърба, само с един номер защото няма място за два.

„Предупреждават се гражданите да не сгъват банкнотите, за да не се повреждат номерата им. Банкноти с повредени номера губят стойността си”.

До този момент в България не е имало такива банкноти – с един номер,хората им слагат прозвище на името на едно служебно лице и ги кръщават “божиловки”, като се улавя и тон на сарказъм.

Забелязваме, че тук монарха го няма той е починал на 28 август 1943 г., и го замества престолонаследникът му Симеон II, но е малолетен и страната ни се управлява от регенти.

Двайсетолевките са в обръщение до 1952 г.

СЛЕДВА ПРОДЪЛЖЕНИЕ……. КЪМ ЧАСТ 2-ра -> ТУК


Сподели в социалните мрежи

Leave a Reply

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Избери колекция