История на банкнотите от 1943 година – част 3 (последна)
Какво обаче се случва с двете серии “Ч” и “Ш” от 250-левовите банкноти. Те тръгват към България, но през тези времена всичко се е отнасяло до войната и Германците са се подсигурили за влизането си в Източна Европа и фалшифицират и изземват много от тези банкноти преди те да стигнат до България. Това се случва в края на 1944 година.

И двете серии иззети банкноти както и фалшифицираните незаконно са ги разпространили идващите от Гърция германски войски в селищата, където доскоро е имало българска администрация и където още „левът е законно платежно средство“. Събитията у нас и в съседната страна са бурни,
движението на пътници е неизбежно голямо – има възможност за контрабандно пренасяне на нередовните банкноти.
Съвсем скоро в Софийския банков клон се появяват три от „нелегалните“ банкноти. Смята се, че количеството на фалшифицирани и иззети банкоти не е голямо но никой не знае колко са те точно и за това БНБ не може да не вземе отношение и пише следното съобщение:
„Да се обяви, че БНБ не е приемала и не е пускала в обръщение банкноти от 250 лв., емисия 1943г., серия “Ч” и “Ш” и че ако има пуснати между населението такива, то те са без всякаква стойност и публиката не трябва да ги приема… Да се поканят държателите на такива банкноти да ги депозират най-късно до 28.11.1945 г.”

Обаче не всички „държатели“ ги предават, някои се опитват да ги фалшифицират допълнително с изтриване изчегъртване и с червено мастило, според находчивостта и сръчността си, много сполучливо или що-годе замаскирано като подправят “Ч” най-вече като “Н”, “М”, “И”, а “Ш” като “Щ”, “Ц”. Все едно че са банкноти от редовните серии.
„Пускането” става обикновено в трамвая. Кондукторите нямат време и възможност да проверяват редовността на банкнотите. Има заловени разпространители на фалшифицирани банкноти. Те са подведени под отговорност и са изпратени в затвора.