500 лева 1996 година – Куриози Част 6
Здравейте банда нумизмати, търговци, спекуланти и инвеститори.
Когато създавах групата, идеята ми беше, освен място за търговия, замяна и т.н. на БЪЛГАРСКИ ВЪЗПОМЕНАТЕЛНИ МОНЕТИ, да има и образователна функция.
Затова ще ви запозная с няколко от така наречените “куриози” в съвременното ни монетосечене.
Да се се запознаем с шестият познат ни куриоз:
Поредният голям гаф на Монетния двор отново е свързан с футболната тематика.
През 1996 г. БНБ пуска в обращение монета от 500 лева, посветена на предстоящото след две години XVI Световно първенство по футбол във Франция. Монетата е сребърна, с тегло десет грама, диаметър 30 мм и предвиден тираж 60 000 броя. От лицевата страна текст РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ, номинал 500 лева и година 1996. Околовръст – композиция с рози и лента. На обратната страна е изобразен стадион с двама футболисти, а отдолу текст – XVI СВЕТОВНО ПЪРВЕНСТВО ПО ФУТБОЛ•1998.
Преди да се роди обаче футболната петстотинлевка, монетният двор отсича една много, наистина много идентична монета. Тя е посветена на 100-годишнината на Националната художествена академия. Номиналът също е 500 лева, композицията на аверса е абсолютно същата (рози с панделка), диаметърът и теглото са идентични. Разликата е само във вида на шрифта. Разбира се, реверсът е абсолютно различен – палитра, четка, текст 100 години НАЦИОНАЛНА ХУДОЖЕСТВЕНА АКАДЕМИЯ.
Какво се случва при монтирането на матриците, когато започва да се сече футболната монета, ще остане тайна, но едно е сигурно. Отново в Монетния двор някой е заспал и забравил да смени матрицата на лицевата страна. За голяма радост на нумизматите, са отсечени неизвестен брой монети „XVI СВЕТОВНО ПЪРВЕНСТВО ПО ФУТБОЛ•1998“ с аверса на монетата 100 години Национална художествена академия.
Днес това е една от най-редките и желана от нумизматите монета. Вместо обявеният тираж от 60 000 бр., са отсечени само 20 297, а колко ли от тях са сгрешените???
Говори се в нумизматичните среди, че са по-малко от 100, дори съм чувал версии, че са само 30…
Освен посочените досега тотални гафове на Монетния двор нумизматите се забавляват и с някои по-скромни „куриози“. Съществуват монети, които официално в каталозите на БНБ са обявени с гладък гурт, а се оказва, че в тираж от десетки хиляди само няколкостотин са с такъв, а останалите са с назъбен. Същото важи с пълна сила и за монети, които официално са обявени с назъбен гурт.
Такъв е случаят с монета от 5 лева, 1988 г., посветена на 300-годишнината от Чипровското въстание, монета от 10 лева, 1980 г., за световното първенство по футбол в Испания, 82, както и някои други екземпляри.
Във втората част на тази статия, публикувана преди дни в групата, колеги ни показаха монета от 1 лев 1976 г. с гладък гурт, вместо надписан БУНТ, БУНТ, БУНТ НА ОРЪЖИЕ.
Това е последна част на статията (засега).
Ако знаете или откриете други сгрешени (куриозни) монети, моля споделете, за да продължим обучителната статия.
Текстът е взет от фейсбук група Български възпоменателни монети ; Bulgarian commemorative coins