10 лева 2022 г. – „СРЕДНОВЕКОВНИ БЪЛГАРСКИ ВЛАДАТЕЛИ“ „ЦАР КАЛОЯН“

Линк към монетата в КАТАЛОГА

Йоан (ок. 1168–1207) от династията на Асеневците, останал в историята като Калоян (името му, означаващо Хубавия Йоан, както и някои извори намекват за високия му ръст и физическа красота), е български владетел от Второто българско царство, спечелил всички свои политически, дипломатически и военни битки, при чието царуване България се превръща в могъща европейска държава.

За първи път името му се споменава във връзка с подписването на Ловешкия мир през 1187 г., по силата на който той прекарва две години като заложник в Константинопол, но успява да избяга. Когато се завръща, цар Асен, а след неговото убийство и наследникът му цар Петър го назначават за „помощник в държавните дела“. Когато и Петър става жертва на заговор, Калоян изпреварващо отстранява заговорниците и през 1198 г. е коронясан за цар. С твърда ръка той потушава бунтовете на болярите и утвърждава царската власт.

С множеството водени от него успешни битки и международни договори Калоян извоюва международно признаване на възобновената българска държава и обединява под скиптъра си земите, населени с българи. Външната му политика го превръща в най-успешния български владетел през Средновековието, а действията му го характеризират като силна личност, отличен пълководец и изключителен дипломат и държавник. Той укрепва границите на България и я превръща в значима сила в европейския Изток. През 1204 г. след продължителни преговори Калоян сключва съюз с папата, коронясан е за крал и Българската патриаршия е възстановена, което придава голяма тежест на българския владетел в цяла Европа. Разбиването през 1205 г. край Одрин на кръстоносците от Четвъртия кръстоносен поход и вземането в плен на латинския император Балдуин I Фландърски са апогеят на неговото управление.

Макар и суров към враговете, Калоян се отличава със завидна справедливост спрямо своя народ и във всяко свое действие се ръководи от интереса на държавата, като не допуска чуждо вмешателство в политиката и управлението си. Остава в историята като един от великите владетели и „дипломатa на Второто българско царство“.

Факсамиле от писмото на Цар Калоян до папа Инокентий III съдържа формолата “Калоян, цар на българи и власи“. Оригиналът се съхранява в Секретния архив на Ватикана
Фон: карта на Балканския полуостров с границите на България, включително териториалното є разширение при управлението на цар Калоян

Тестът е взет от брошурата на БНБ

Линк към монетата в КАТАЛОГА

Прочетете още за Цар Калоян

Сподели в социалните мрежи

Leave a Reply

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Избери колекция