Как правилно да се грижим и боравим с нашата колекция от монети

Когато става въпрос за колекциониране на монети, много хора смятат, че монетите могат да се обработват/почистват, като така ще повишат стойността им от тази на основното съдържание на метал. Като се има предвид, че редките или нумизматични монети редовно имат стойности, които далеч надхвърлят стойностите на даденият материал за направата им, трябва да се използват специални грижи и обработка, за да се поддържа стойността на вашата колекция от монети в дългосрочен план.

В тази статия ще споделим с вас съвети как правилно да боравите с вашите монети, включително какво да не правите, с надеждата, че качеството и стойността на вашата колекция ще бъдат запазени за много години напред.

Носете памучни ръкавици

Боравете с монетите си със специални бели памучни ръкавици за монети, които се продават почти навсякъде онлайн.
Най-добрият съвет, който можем да дадем по отношение на боравенето с монети, е да го правите само с памучни ръкавици. Въпреки, че все още е необходимо правилно и внимателно боравене с монетите дори и да използвате ръкавици, това може да помогне да се избегнат проблеми за в бъдеще, които могат да обезценят монетите ви, като пръстови отпечатъци, драскотини и други проблеми които да нарушат повърхноста на монетите. Не ни разбирахте погрешно, за монети били в циркулация и са били използвани не е задължително да се носят специални ръкавици, но за нециркулирали монети както и юбилейните или възпоменателните монети според нас е най-добрият вариант да ги предпазите. Особено за proof монетите и тези които са по нови е почти задължително да се носят ръкавици както и за супер редките монети.

Боравене с монети

Тази част е като продължение на предходната за използването на памучни ръкавици и неизменна част как да запазите колекцията си. Вместо да пипате лицето(аверса) и обратната страна(реверса) на монетата, търговците на монети и по опитните нумизмати препоръчват да се опитате да държите монетата само по ръбовете (гурта). Това намалява риска от замърсяване на монетата от естествената мазнина на пръстите и ръцете ни както и от надраскване на повърхността или от потъмняване на метала в бъдеще. Държането на монетата между два пръста точно по ръбовете позволява на колекционерите да разгледат и изследват състоянието на монетата по-лесно. Въпреки, че ръбовете все още могат да получат тониране или потъмняване, от държането с голи ръце търговците на монети и колекционерите винаги дават приоритет на състоянието на аверса и реверса пред гурта, независимо от вида на металния състав на монетата.

Омекотете монетите

Мръсотията, твърдата поръхност или малки частити непочистени от масата могат да надраскат повърхноста на монетата и да намалят нейната стойнот драстично. Много неопитни колекционети оставят монетите на масата и след това с преплъзгване се опитват да ги всемат от глатката повърхност, което е голяма грешка. Търговците на монети и колекционетите често използват възглавница или поднос, подобни на тези в бижутерийните магазини, за да предпазят повърхността на монетата, разбираме че не всеки ма такив в тях, но мека или микрофибърна кърпа ще ви свърши страхотна работа за тази цел у дома. Това е особено важно за златните монети, тъй като златото е мек метал и може лесно да се повреди и надраска при небрежно боравене. Същото се отнася и за сребърните монети, но в по-малка степен.

PROOF и UNC монети

Докато златните и сребърните монети са съставени от по-меки метали, които могат да бъдат обезценени, ако не се борави правилно с тях, като цяло нециркулиращите и proof монети са най-податливи на повреди; особено proof монетите. Дори когато носите памучни ръкавици, повърхността на proof монетата може да бъде засегната, тъй като памучните влакна от ръкавиците могат да се полепят по монетата. Като цяло, най-добрият начин да защитите монетите си е да ограничите боравенето с тях и по-специално с proof монети.

Независимо от това ако се наложи да ги разгледате и да ги извадите от капсулите им е хубаво да носите ръкавици да имате мека повърхност на която да ги оставите при нужда (промерно за снимка) и да сържите монетата по ръба(гурта).

Избягвайте да изваждате монетите постоянно

Разбира се, изкушаващо е да се занимавате с колекция си по всяко време, когато ви се прииска, но най-добре е да оставите редки монети в капсулите им. Помислете за съхраняване на колекцията си и кой е най-добрият вариант за да ги предпазите от влага, надраскване, преждевременно потъмняване и корозия. Въпреки това е важно да съхранявате колекцията си в умерена среда, тъй като екстремните температурни промени (особено влажността) с времето ще доведат до окисляване на повечето монети.

Не почиствайте

Да, колкото по-чиста е монетата, толкова по-висока е възприеманата стойност, но никой колекционер не трябва да почиства редките си монети, за да изглеждат по-хубави. За артикулите, които са били в обращение, патината трябва просто да бъде оставена. Почистването на монети носи повече вреда, отколкото полза, така, че почистването може да ги обезцени. Има няколко вида специални препарати за почистване на монетите, но внимавайте с тях и стриктно спазвайте указанията им за ползване, ако все пак решите да ги пробвате.

Освен това монети, които са били почистени или променени, могат да бъдат отхвърлени от сертифициращите компании, като NGC или PCGS. ТКолекционерите на монети предпочитат да видят монета с някаква очевидна възраст и оригинална повърхност по време на оценка, отколкото такава, която е изтъркана.

Ако търсите допълнителен съвет относно правилното боравене с монети или за продажба на вашите ценни монети или колекция от монети, свържете се с ваши познати колекционери, или поискайте съвет от по опитни от вас.

Сподели в социалните мрежи

Leave a Reply

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Избери колекция