10 лева 2004 г. – “Св. Николай Мирликийски Чудотворец” кой е той ?

Свети Николай Чудотворец – покровителят на моряците, търговците и децата

Свети Николай Мирликийски Чудотворец, познат още като свети Николай, е една от най-почитаните фигури в християнството. Роден през III век в град Патара, в днешна Турция, той е живял в период на значителни промени за ранната Църква. Славата му на милосърден, мъдър и чудотворен епископ е оставила дълбока следа както в православния, така и в католическия свят.

Защо свети Николай е на българска монета

ЛИНК КЪМ МОНЕТАТА В КАТАЛОГА ТУК

Почитането на свети Николай в България

Българите от векове почитат свети Николай като закрилник на дома, имота и водите. В традиционното вярване той е господар на моретата, реките и езерата, а според народните предания носи силата да укротява бурите и да пази пътуващите по вода. Затова в крайморските райони и рибарските селища празникът му се чества с особена тържественост.

Много православни храмове в България носят името на свети Николай. Един от най-известните е храмът „Свети Николай Мирликийски“ в София, построен в руски стил, който е не само религиозен център, но и популярна туристическа атракция.

Никулден – празникът на свети Николай

На 6 декември се отбелязва Никулден – празник, изпълнен с богата символика и традиции. На този ден се отдава почит към светеца и неговата закрила, като специално се молят за здраве, благополучие и защита от природните стихии.

Един от най-разпространените обичаи е приготвянето на риба, особено шаран. Според народното предание шаранът е “слугата” на свети Николай и затова се смята за задължително ястие на празничната трапеза. Приготвянето му често е съпроводено с молитви и благодарност към светеца за изминалата година.

Свети Николай като закрилник на българите

В морските градове като Варна, Бургас и Созопол празникът на свети Николай има особено значение. Рибарите и моряците изразяват своята благодарност за закрилата на светеца, като организират специални служби, водосвети и празнични шествия.

В България съществуват и множество легенди, които обвързват свети Николай с ежедневието на обикновените хора. Например, разказва се как светецът спасил български моряци по време на буря или как помогнал на бедно семейство да се справи с тежките изпитания на живота.

Свети Николай в българската култура

Свети Николай заема важно място и в народното творчество. Образът му е често срещан в народните песни, приказки и предания, където той е изобразен като мъдър и добродетелен защитник на бедните и слабите.

Празникът Никулден обединява традициите на християнството и народната култура, предавайки през поколенията посланието за милосърдие, щедрост и защита.

Наследството на свети Николай

Свети Николай Чудотворец продължава да бъде почитан в България както от православните християни, така и от хора с различни вярвания. Той е символ на надеждата и добротата, които свързват духовния свят с ежедневния живот.

Така свети Николай остава не само небесен закрилник, но и вдъхновение за българите, които намират в неговия пример утеха и сила в трудните моменти.

Ранен живот и духовно призвание

Още от ранна възраст Николай проявява дълбока вяра и желание да служи на Бог. Според преданията, той произхожда от богато семейство, но след смъртта на родителите си раздава наследството си на бедните. Желанието му да помага на хората и да укрепва тяхната вяра го води до ръкополагане като свещеник, а по-късно и като епископ на град Мира (днес Демре).

Сподели в социалните мрежи

Leave a Reply

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Избери колекция