Средновековни български владетели – Кои са те ? Част 1

Решихме да напишем тази статия поради причината с последната “истерия” покрай новата монета Цар Калоян от серията Средновековни български владетели.

Колко е истерия не е много ясно, защото е имало и по-лоши моменти за други монети, които помним от близкото минало, но се усеща че има лек смут из нумизматичните среди и колекционерите на юбилейни и възпоменателни монети.

Истерия или не, Спекула или не, положението е такова и ние не можем да го променим, но нека се придържаме към днешната тема и да се потопим в монетите от серията и да видим, кои са владетелите изобразени на тях и с какво са важни за да бъдат изобразени на монета.

Общо до момента са издадени 7 различни монети от тази серия и ще се опитаме да разгледаме всяка една поотделно в различна статия, като направим седем различни части на тази тема, като започнем от първата издадена до последната с Цар Калоян.

10 лева 2011 – Хан Крум

Аверс

Както при всички български монети на аверса (лицевата страна на монетата) са изобразени: емблемата на Българската народна банка с изписана върху лентата „1879” година; номиналната стойност „10 ЛЕВА” и годината на емисия „2011”. По външния пръстен е изписан текстът „БЪЛГАРСКА НАРОДНА БАНКА”.

Има обаче и една особеност средната позлатена част изобразява фрагмент от миниатюра от Манасиевата хроника – хан Крум вдига наздравица със славянските владетели;

Може би всеки от нас или поне се надявам всеки от нас да е учил за това в часовете по история, но нека припомним какво точно се случва на тази сцена.

Пирът на хан Крум след победата над Никифор (миниатюра от Манасиевата летопис). Гордостта на Крум от великата победа най-ясно изпъква в разказа за Никифоровата глава. „Като отрязал главата на Никифора, пише летописецът, Крум очистил черепа и го обковал отвън със сребро, с гордост карал славянските князе да пият от черепа.“

Българският хан се прославил като победител над ромейския император. Битката била грандиозна военна и политическа победа, тъй като това е вторият византийски император, след Валент 400 години по-рано, в цялата 1000-летна история на Византия, който пада в битка.

Реверс

На обратната страна на монетата по външния пръстен са изписани текстовете „СРЕДНОВЕКОВНИ БЪЛГАРСКИ ВЛАДЕТЕЛИ” и „ХАН КРУМ”. В центъра на монетата във вътрешния кръг е изобразен фрагмент от миниатюра в Манасиевата хроника – хан Крум преследва ромеите.

Войската на хан Крум преследва и ранява Никифоровия син и приемник Ставракий

В началото на 811 г. Хан Крум предприема дипломатически мерки, целящи мир, но Никифор отхвърля предложението му поради собствените си злонамерения и по внушенията на съветници си. Императорът лично повежда армия през проходите на Стара планина и навлиза в българска територия на 20 юли 811 г.. За следващите 3 дни Никифор достига и обсажда Плиска.

В похода си Византийският император си позволява невиждани жестокости и произволи над местното население, което е подложено на клане без разлика на пол и възраст.

Крум повторно се обърнал към него със следните думи: „Ето, ти победи. И тъй, вземи, каквото ти е угодно, и си иди миром“, като искал по този начин да отклони по-нататъшното разорение. Но императорът, главозамаян от успехите си, не искал и да чува за мир.

Никифор, след като ограбил и разрушил Крумовата резиденция, потеглил обратно за Константинопол като победител. Докато византийският император бил зает с разоряването и опустошаването на Плиска, Крум мобилизирал всички налични сили и се подготвил за възмездие. Той бил разгневен както от отказа на императора да сключи мир, така и от невижданите жестокости, грабежи и произвол в държавата му. Българите заградили входовете и изходите на планинските проходи с дървени укрепления и направили засеки в тесните места.

Когато Никифор научил, че пътят за отстъпление е отрязан и виждайки зъберите на Върбишкия проход, започнал да се отчайва. На свитата си казал: „Дори да бяхме крилати, никой да не се надява, че ще избегне гибелта.“ Крум събрал войската си и през нощта срещу събота, 26 юли 811, нападнал изплашените византийски войници и ги разгромил. Никифор бил убит и както написахме малко по-нагоре черепът му се превърнал в трофей за нашият Хан Крум.

ЛИНК КЪМ МОНЕТАТА И НЕЙНИТЕ ХАРАКТЕРИСТИКИ ТУК

Сподели в социалните мрежи

Leave a Reply

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Избери колекция